Eesti newfoundlandi koerte klubi
EST   ENG
   
 
 
 

UUDISED:

02.07.2018 sündisid kennelis Newfound Treasure 5 kutsikat!

Newfoundlandi koerte erinäitus 2018

Vetelpäästetrennid 2017 suvel

 

print

Lühendatult artiklist, mis ilmus ajakirjas "Koer" 3/2010

Vetelpääste koos koertega - täitumatu unistus?

Teksti koostasid: Katre Vimm, Merit Aumre-Johansen


Nõukogude Liidu ajal oli Eestis üks aktiivne näituse- ja ka vetelpäästekoer LUF-SAKO (sünd 1974), kes elas Pärnus. Tema omanik oli Elmar Sameli. LUF-SAKO töötas koos oma peremehega suviti Pärnu vetelpäästes, kus ta päästis päris mitu inimest uppumissurmast. Tol ajal juba oli võimalus osaleda ka vetelpääste koolitustel ning osad koerad ka töötasid ametlikult randades vetelpäästjate abilistena. Praegune kenneli Waterbear omanik Meeli Kask käis suviti endale taskuraha teenimas Viljandi vetelpäästejaamas Newfoundlandi koeraga JONNY. Tol hetkel oli Meeli 16 aastane ning õpetas oma koera ise välja vetelpääste tööks.

90-ndatel tegelesid treeningute käivitamisega Valdo Varek ja Ain Parmas, jõuti ka Soome reeglite baasil eestikeelseteni, kuid kahjuks tegevus hääbus ja reeglid jäid EKL-is kinnitamata. Treeningud küll toimusid, kuid mitte väga regulaarselt. Uue hoo saime sisse, kui Tony Kjerrumgaardi eestvedamisel toimus Saksa treenerite osalusel 2006 aastal esimene laager Käsmus. Sellest ajast alates oleme püüdnud leida meie oma teed.

Heal tasemel treeninguks on vaja palju inimesi - helpereid (abitreenerid või teised koerajuhid) ning ka korralikku varustust. Viimase kokku- ja lahtipakkimine on omaette aeganõudev teadus, kuid tänu meie veetrenni meeskonna ühisele tegutsemisele läheb see reeglina libedalt. Tänu IF Kindlustusele ja headele eraisikutest toetajatele on meie põhivarustuses olemas korralik kummipaat ning mootor, paar kuivülikonda koos vajalike lisanditega, lainelaud, päästerõngad, köied, dummid, ning Anti e. mannekeen. Lisaks veel päästevestid nii inimestele kui ka koertele. Peaaegu kõigil aktiivsetel koerajuhtidel on olemas ka oma isiklik kalipso (enamasti märg ülikond).
Treeningu edukaks läbiviimiseks on vaja ka meie treeninguteks sobivat veekogu. See tähendab meie tublidele treenijatele suhtlemist omavalitsustega, ettevõtetega ning mitmete lubade taotlemist. Treenime kord nädalas koertega ja koolitame inimesi.

Kohe suve alguses, kui vee temperatuur lubab, alustame treeningutega. Kui koerajuhil on hea kontakt oma neljajalgse sõbraga, kelle veetöö instinkt on suur, siis läheb harjutuste sooritamine vees libedalt ja õppeprotsess uute harjutuste omandamisel on kiire ning lihtne. Vetelpäästekoerte baasoskused on ujumine, vette minek, esemete toomine ja viimine. Tundub ju lihtsana, kuid kas koer ikka tassib metallist aeru? Kas ta annab selle võõrale inimesele paadis? Kas koer hüppab paadist vette kui peremees jääb paati? Millise uppuja koer enne ära toob, kas appi karjuva või vaikselt vees hõljuva? Kuidas ta toob kaldale teadvusetu uppuja? Iganädalased maa- ja veetreeningud annavad koertele teadmised ja oskused sooritada keerulisi ülesandeid vees. Samas peab olema ka koerajuht treenitud ning vastavate teadmistega. 2010 aastal sai teoks koostöös Ida-Eesti

Päästekeskusega korraldatud pinnaltpääste koolitus koerajuhtidele. See on suur samm edasi jõudmaks eesmärgini, et vetelpääste koerad oleksid tulevikus rannavalvele ning veepäästele ka Eestis abiks. Oma pinnaltpääste eksami koos koertega sooritasid kõik 16 koerajuhti 10 kraadises vees, mis oli paljudele suureks väljakutseks. Enamus meist said aru, et isegi olematu distantsiga ei ole veest inimese päästmine sugugi nii lihtne ja kerge ülesanne, kui esialgu paistab.

Traditsiooniliselt toimub igal suvel Eestis vetelpäästelaager. Laagrisse minnakse keset treeningu hooaega, rutiin on trennis juba tekkinud ning pahatihti hakkab fantaasia harjutuste välja mõtlemisel tagasihoidlikuks jääma... ja siis tugev, uute treenerite käe all toimuv hoogne ja tihe koolitus. See on lihtsalt super arenguhüpe edasi. Kuigi Eesti Newfoundlandi Koerte klubi korraldab suveperioodil regulaarselt iganädalasi treeninguid, on suvine laager väga nõutud ning aina populaarsem. Baltikumis on Eestis toimuv vetelpäästelaager ainuke selletaoline.

Kuhu suunduda? Eesti Vetelpääste Tšempion, vabatahtlik veepäästekoer, ujutame koeri niisama...
Koerajuhil on vaja motivatsiooni. Paljudele on motivatsiooniks tiitel... Vetelpääste tšempioni nimel võiks tööd teha. Samas tahaksid osad just teha võimalikult reaalsusele vastavaid harjutusi, mitte rutiinset vetelpääste testi nimel rabelemist ning harjutuste kordamist, kordamist, kordamist. Nende jaoks ei ole see koerasport, ehk korrektne algasend, harjutuse sooritamine, korrektne lõppasend. Osadele koerajuhtidele on see lihtsalt mõnusaks vahelduseks ja heaks võimaluseks koera ujutada. Ilmselt on Eesti suguses väikeses riigis, kus vetelpääste treeningutel kokku osaleb ehk 15-20 koera koos juhiga, oluline säilitada tasakaal ja pakkuda kõigile oma võimalus. Siiani ei ole Eestis koertel võimalust saada Eesti Vetelpääste Tšempioniks, kuna vastav reeglistik puudub. Päästekoertele on vastu võetud IPO RH-W, kuid siiani ei ole Eestis olnud ühtegi vastavat veetöö eksamit. Viimastel aastatel harjutatakse Saksamaal kehtivate DNK veetöö eksami eeskirjade järgi, samas oleme avatud ja vaatame ka teiste riikide sarnaseid veetöö treening- ning testimissüsteeme. Loodetavasti on Eestis peagi meie enda jaoks kohandatud terviklik reeglistik, mille järgi kõigil nelja- ja kahejalgsetel veetöö armastajatel oleks võimalik harjutada.

Põhja-Eesti treeningud.
Põhja Eestis on katsetatud erinevaid tehisveekogusid ning siiski oleme pidama jäänud Männiku järvedele. Praeguseks oleme suutnud leida oma treeningute läbiviimiseks peaaegu ideaalse koha Männiku kärjääri ühe järvekese kaldal AS Silikaadi territooriumil. Treeningute eestvedajaks on Eesti Newfoundlandi Koerte Klubi. Oleme käinud oma teadmisi täiendamas Saksamaal, Belgias, Poolas ja Soomes - vetelpäästelaagrites, eksamitel, treeningutel.

 

Lõuna-Eesti Veepäästegrupp
Teksti autor : Kelly Väli

Peale aastal 2008 Saaremaal toimunud vetelpäästelaagrit  alustas Välide perekond korraldama Lõuna-Eesti vetelpäästekoerte koolitusi. Armastus koerte vastu varajasest lapsepõlvest, pikaajalised kogemused päästetöötajana ja läbitud koertekoolitaja põhikursus aprill-mai 2009 andsid Valvi Valdekule innustust treeningute alustamiseks Lõuna-Eestis Nõo Paisjärve ääres.
Landseeride, Leonbergerite ja Newfoundlandi koertega töötades, uusi kogemusi omandades ja nende eripärasusi arvestades, arenes grupp, mille sarnast polnud Lõuna-Eesti veel näinud.
Tugevate ja teotahteliste koerteomanikega käime me koos iga nädal, et treenida koeri päästjate vääriliseks. Võtame osa ka iga-aastasest rahvusvahelisest Newfoundlandi Klubi korraldatavast vetelpäästelaagrist. Meie grupi tugevuseks on igaühe aktiivne panus ja grupi ühtsus. Samas on meil ka mitmeid pikaajalisi vabatahtlikke päästetöötajaid ja inimesi, kes töötavad ka reaalses päästes.

Otsides võimalust leida seadustes auk ja koolitused, mis lubaks koeraomanikul kasutada reaalseks veetööks ka koeri, läbis üheksa inimest meie grupist pinnaltpäästekoolitused Ida-Eesti Päästekeskuses.
15.mai 2010 toimus suur samm- moodustati Eesti esimene veepäästegrupp Elva Vabatahtliku Tuletõrjeühingu koosseisus, mis on tugevas koostöös päästeametiga. Saades sellest nii uut indu, kui ka uue päästemõõdus paadi, osalesid meie koerad juba esimestel veepäästetöödel, turvates Elva Verevi Veepidu, laagri ajal Karepa piirkonda ja Emajõe Festivali.
Paadil on küll vääriliselt kiri PÄÄSTE ja kodulehekski www.veepaastegrupp.com, aga et loodetavasti tulevikus tuleb sama suunitlusega päästegruppe üle-eestiliselt juurde, siis on ju tore neist kuidagi eristuda. Ja just meie grupi nimi Märjad Käpad sobib ju peategelaste ja nende töökeskkonna tõttu imehästi!
Kuigi isegi meie nimes on sõna pääste ja võib tunduda, nagu see oleks meie ainuke eesmärk, on meie põhiprioriteediks siiski anda koertele võimalus ja väljund näidata ja kasutada oma loomulikku instinkti päästjatena, olgu see siis kasvõi järve ääres oma lemmikmänguasja välja tuues.

 

logi sisse

JUULI 2020
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« Juuni August »